Географія зйомок піратських фільмів зовсім не поступається географії морських відкриттів на той час і зворушливо відповідає географії найпрестижніших морських курортів західної півкулі. Як приклад ми вибрали найголовнішу піратську епопею останнього десятиліття – “Піратів Карибського моря”. На нас чекає безліч сюрпризів. Мало того, що фільм знятий не за якоюсь видатною книгою, а за мотивами дитячого атракціону в Діснейленді, так і не все море, яке ми бачимо, – Карибське.
Форт Чарльз, у якому розгортаються події першої половини першого фільму, стоїть на березі… Тихого океану. Точніше в Каліфорнії трохи на південь від Лос-Анджелеса на мисі Palos Verdes Peninsula. До речі, неподалік нього розташований маяк, який зіграв важливу роль у фільмі про Перл Харбор. І тут же буде збудовано церкву для вінчання Елізабет Суон у другій частині епопеї.
Будинок губернатора звичайно був тут же, в Лос-Анджелесі, в одній із студій Голлівуду. А ось сама розкішна бухта Порта Роял з крутими берегами, що поросли тропічною зеленню, з кораблями, що гойдаються на гладіні бірюзової води, існує насправді. На Карибському морі. Це Wallilabou Bay на острові Сент-Вінсент. Від Ямайки далеко, зате в Карибському морі. Сен-Вінсент взагалі став головною знімальною базою фільму. У ролі міста Порт Роял зняли околиці села з романтичним французьким ім’ям Chateaubelair. Тут навіть залишилися стояти декорації до яких на початку фільму причалює Джек Горобець, капітан Джек Горобець (вибачте).
Якщо ви пам’ятаєте епізод, в якому капітан Барбосса кидає Джека Горобця та Елізабет Суон на безлюдному острові вмирати від спраги, а вони знаходять схованку контрабандистів із запасами рому…, то цей симпатичний острівець розташований трохи південніше і називається Petit Tabac. А поряд – один із наших готелів – Petit St. Vincent.
Ще цікавіше географія стає у другій частині фільму “Скриня мерця”. У ролі острова людожерів виступила Домініка, славна густими тропічними лісами та крутими горами. І навіть загадкова Тіа Далма також живе на Домініці.
А ось Острів Хреста, куди веде Джека компас і де зберігається скриня Деві Джонса – це острови Екзума в архіпелазі Багамських островів, трохи на південь від Нассау. Вони настільки красиві, що Джонні Депп не втримався і купив один із них після зйомок. А багато морських сцен знімали в бухті Gold Rock Creek на острові Гранд Багама.
У третьому фільмі (не дарма він називається “На краю світу”) географія розширюється до штату Юта, де на сухих соляних озерах поряд з Солт-Лейк-Сіті знімали як божеволіє Джек Воробей у схованці Деві Джонса. Далі – більше. Після фінальних титрів на екранах з’являється Елізабет Суон із десятирічним сином. Вона чекає на березі повернення Вілла. Справа відбувається на Гавайських островах, точніше на Pohaku Mauliuli Beach на північно-західному узбережжі острова Молокаї.
“На дивних берегах” – четверта частина епопеї – починаючись у Лондоні, повертається таки до зовсім не дивних берегів Америки, тобто на Гаваї.
Правду кажучи, на місце, де розташоване “справжнє джерело вічної молодості”, претендують як мінімум дві географічні точки. По-перше, це найстаріше місто США – Сент-Огастін (туди зручно їздити на екскурсію з Орландо), на околицях якого висадився колись у пошуках джерела той самий Понсе де Леон. По-друге, інші легенди стверджують, що Понсе де Леон таки знайшов джерело, але не у Флориді, а на маленькому острівці біля берегів Пуерто-Ріко. Пуерто-Ріко автори фільму теж віддали належне. Наприкінці фільму на тлі пуерториканських пейзажів Джек Горобець розлучається з Анжелікою, залишаючи її на безлюдному острові.
А у фільмі капітан Барбосса у супроводі іспанських солдатів шукає карибське джерело на Гаваях. Там же, у Kane’ohe на Великому Острові (Big Island, Hawaii) знімалися сцени з Чорною Бородою та “Помстою Королеви Анни”.
До речі, корабель Барбоси ‘Providence’ насправді є фрегатом the HMS Rose, реплікою корабля XVIII століття, і його можна побачити у Морському музеї Сан-Дієго та у фільмі “Господар морів: на краю землі” в ролі the HMS Surprise, корабля Щасливчика Джека (Рассел Кроу).
Ставок з русалкою теж розташований на Гаваях і не де-небудь, а в готелі Turtle Bay Resort на Оаху. А Пінна бухта, де русалки борються з піратами – це Halona Cove Beach за 15 кілометрів на схід від Гонолулу (Оаху, Гаваї).
Розкішні тропічні пейзажі, райську зелень та інші захоплюючі духи романтичні творці фільму знайшли на острові Кауаї. Раніше він прославився у кіно як “Парк Юрського періоду”. А ще раніше він дуже недовго належав Росії та звався острів Атувай (не в кіно, а насправді).
А тепер про найголовніше. “Джерело вічної молодості” можна знайти за адресою: Western end of Rte. 560, HI 96714. Це два гроти Waikapalae і Waikanaloa на північному узбережжі Кауаї. Щоправда прісної води у них немає. Саме джерело довелося конструювати у студії.